Rejs po Mazurach 2020

Znów ruszamy na Mazury! Na dwa tygodnie naszym domem staną się żaglówki. Wspólnie będziemy mieszkać, pływać, gotować, poznawać, bawić się i przeżywać przygody. Czeka na nas wiatr, woda, las i mnóstwo czasu spędzonego z innymi ludźmi. 

Nie mogę się już doczekać!

Wujek Błażej

 

Już teraz chcę zarezerwować miejsce!

Ostatnie wolne miejsca!

Dla kogo?

Do udziału w Wyprawie zapraszamy dzieci w wieku 12 – 16 lat.

W obozie weźmie udział 18 osób.

Wypełniając zgłoszenie online dołącza się do grona członków wspierających Stowarzyszenia.

 

Kiedy?

Rej po Mazurach 2020 w terminie od 26 lipca do 8 sierpnia 2020 roku.

 

O obozie

Nasz rejs znów rozpoczniemy w małym porcie żeglarskim Piękna Góra, położonym nieopodal Giżycka. Zaokrętujemy się tam na trzy łódki typu Twister 800n , Focus 800 i Phobos 25 (lub podobne) wyczarterowane od firmy Spid Jacht. Załogi będą koedukacyjne. W każdej łódce na podwójnych kojach zamieszka 6 nastolatków. Miejsca do spania będzie przydzielał sternik, uwzględniając znajomości i przyjaźnie, najlepiej jak będzie umiał. Łódkę poprowadzi sternik – wychowawca posiadający doświadczenie w samodzielnym pływaniu po Mazurach i nie tylko oraz patent żeglarski.

Każdego dnia po śniadaniu i wyczyszczeniu pokładu ruszać będziemy w trasę wiodącą przez kolejne mazurskie jeziora korzystając z opalania, kąpieli, wspólnych rozmów i próbując swoich sił za sterem. Popołudniu dopłyniemy do jednego z portów, przystani, bądź jednej z samotnych kei. Od czasu do czasu staniemy też zupełnie poza portem, żeby doświadczyć odgłosów lasu, trzasku samotnego ogniska i umyć się w jeziorze. Pomysły na wieczory ustalimy wspólnie i będziemy je spędzać tak, jak razem będziemy mieli ochotę

Dajemy sobie prawo do pewnej elastyczności w dostosowaniu czasu pływania do warunków pogodowych i potrzeb grupy. Może być tak, że jedno dnia pływać będziemy do wieczora innego natomiast tylko kilka godzin lub w ogóle zostaniemy w porcie. Poznawanie portów, które odwiedzimy i historycznych miejsc na naszej trasie – też może być ciekawe.

W trakcie rejsu podzielimy się obowiązkami. Zadbać będziemy musieli o zakupy, czystość na pokładzie i posiłki. Podzielimy się więc na wachty, które każdego dnia będą wymieniać się obowiązkami.

Śniadania, obiady, kolacje oraz wszystkie przegryzki i przekąski przygotowywać będziemy na łódce korzystając z aneksu kuchennego. Skorzystamy z produktów zakupionych w okolicznych sklepach. Od czasu do czasu zjemy też pewnie obiad na lądzie.

Podczas postoju w porcie skorzystamy z jego zaplecza sanitarnego, żeby umyć się przed dalszą drogą. W zależności od miejsca postoju warunki mogą być oczywiście różne. Zdarzy nam się też pewnie mycie w jeziorze.

Rejs Mazury pod żaglami nie jest obozem żeglarskim. To znaczy, że poprzez udział w obozie uczestnicy nie mogą uzyskać  uprawnień żeglarskich. Nie jest to również obóz szkoleniowy. Zależy nam na tym, żeby uczestnicy przyjemnie spędzili czas żeglując, a przy okazji, zupełnie naturalnie i na spokojnie poznali tajniki tej sztuki. Każdy z nastolatków spróbuje pewnie nie raz podczas rejsu swoich sił w obsłudze łódki, ponieważ wspólnie będziemy wykonywać wszystkie prace potrzebne do żeglowania.

Uwaga! Ze względów bezpieczeństwa w rejsie mogą wziąć udział jedynie osoby potrafiące pływać.

 

Chcę zarezerwować miejsce!

Ostatnie wolne miejsca!

 

Co jest dla nas ważne

Ważne są dla nas relacje, szacunek i zaufanie. To one stanowią to, co najcenniejsze podczas każdego wyjazdu – o wiele ważniejsze niż atrakcje i zaplanowane działania. Razem z dziećmi pracujemy nad tym, by wyprawowa grupa była miejscem bezpiecznym, gdzie można zarówno cieszyć się z sukcesów, jak i otrzymać od innych wsparcie. Nie unikamy sytuacji trudnych – wręcz przeciwnie – pokazujemy je, nazywamy i razem z dziećmi szukamy rozwiązań. Pokazujemy naturalne konsekwencje naszych działań, ale też pozwalamy je odczuć.

Ważna jest dla nas otwarta komunikacja i zachęcanie dzieci do mówienia o swoich potrzebach, emocjach i oczekiwaniach. Pozwalamy sobie odczuwać emocje i te radosne, ale też te trudne i smutne.

Podczas wyprawy zależy nam na tym żeby być razem tu i teraz z otaczającymi nas ludźmi. Stawiamy na bliskość natury, swobodę w zabawie, a czas wypełniają nam codzienne proste czynności i obowiązki, które są odpowiedzialnością nas wszystkich. Uczymy się dbać o siebie,  o swoje rzeczy, o najbliższe otoczenie i o innych członków grupy. Sami pakujemy swoje rzeczy, sprzątamy, szykujemy posiłki, sami ustalamy zasady i dbamy o ich przestrzeganie.Znaczną część aktywności będziemy ustalać wspólnie, korzystając z propozycji wszystkich członków grupy, a także odpowiadając na bieżące potrzeby. Jesteśmy otwarci na zmianę planów i sporą elastyczność w zależności od tego, co w danym momencie dla naszej grupy będzie najważniejsze. Czasami warto porzucić na chwilę wcześniejsze plany, żeby móc przeżyć coś jeszcze bardziej wartościowego. Stąd wcześniej zaplanowana trasa oraz aktywności mogą ulec zmianie w trakcie trwania obozu.

UWAGA! Na Wyprawę dzieci nie zabierają ze sobą telefonów komórkowych oraz innych elektronicznych gadżetów.

Zależy nam na tym, by maksymalnie dużo czasu spędzać razem na wspólnej zabawie i przeżywaniu różnych wrażeń. Z naszego doświadczenia wynika, że elektronika czasami w tym przeszkadza. Stąd decyzja o nie zabieraniu jej przez dzieci na obóz.

Na Wyprawę zabieramy ze sobą kieszonkowe w kwocie maksymalnie 100 zł.

UWAGA! Wyprawa Nastolatków z Bullerbyn to działanie o charakterze rozwojowym, ale nie terapeutycznym. Prosimy o rozważną ocenę sytuacji, jeśli dziecko obecnie przejawia zachowania, które mogą wymagać dodatkowej opieki związanej z indywidualną pracą terapeutyczną, wykraczającą poza kwalifikacje zespołu wychowawców kolonijnych. Występowanie takich zachowań jest przeciwwskazaniem do udziału w projekcie wypoczynku letniego. W przypadku wątpliwości zachęcamy do kontaktu, konsultacji w naszej poradni psychologiczno-pedagogicznej, w której prowadzimy również typowe działania skierowane na pomoc psychologiczną.

 

Spotkanie integracyjne

Aby poznać się i zobaczyć jeszcze przed wyprawą dzieci zapraszamy na dzień integracyjny. Spotkanie przedobozowe pozwala dzieciom oswoić się ze sobą i wspólnie posnuć wakacyjne plany. Już podczas niego pracujemy nad zawiązaniem się grupy, która spędzi razem wakacyjny czas. Z naszego doświadczenia wynika, że rozpoczęcie tworzenia grupy jeszcze przed wyjazdem jest ogromną wartością i ułatwia zarówno wychowawcom jak i dzieciom, budowanie pozytywnych relacji podczas obozu. Stąd w tym roku udział w spotkaniu jest obowiązkowy. Nieobecność uczestnika jest równoznaczna z rezygnacją z obozu.

Dzień integracyjny odbędzie się 20 czerwca 2020 w Warszawie. Więcej szczegółów wkrótce.

Rodziców zapraszamy na popołudniowe spotkanie informacyjne we wtorek 23 czerwca 2020 o godzinie 18:30.

 

Opiekunowie

Wyprawowe jachty w Rejsie po Mazurach pokierują w tym roku: Martyna Korejwo, Błażej Puziak i Maciej Komar.

Błażej Puziak – psycholog i trener, psychoterapeuta w trakcie 4 letniego szkolenia. Na co dzień pracuje w jednej z warszawskich szkół średnich, a także wspiera uczniów  Liceum Astrid przy Fundacji Bullerbyn. Prowadzi też psychoterapię indywidualną młodzieży i dorosłych oraz warsztaty rozwojowe dla rodziców i osób pracujących z dziećmi. Lubi podróżować, a każdą wolną chwilę spędza pod żaglami.

Martyna Korejwo- terapeuta umiejętności społecznych. Od wielu lat związana z organizacjami pozarządowymi, w których prowadzi zajęcia dla dzieci i młodzieży. Na co dzień kierownik świetlicy socjoterapeutycznej. Uwielbia poznawać nowe miejsca i nowych ludzi.

Maciej Komar – mentor w Wolnej Szkole Demokratycznej Bullerbyn. Pasjonat wspinaczki, narciarstwa i żeglarstwa. Pasję do podróżowania i aktywności łączy z pracą z dziećmi i młodzieżą przygrywając na gitarze i ukulele.

W tym roku naszą wyprawową kadrę zasili również kwatermistrz, który będzie wspierał nas w robieniu zakupów i innych organizacyjnych sprawach.

 

Opłaty

Opłata za udział w Rejsie po Mazurach wynosi 2 890 zł (przelewem) + 200 zł składki do kasy rejsowej w gotówce (na opłaty portowe i sanitariaty).

W cenie:

 • udział w spotkaniu integracyjnym przed obozem,
 • przejazd pociągiem z Warszawy do Pięknej Góry,
 • zakwaterowanie na kabinowej łodzi żaglowej,
 • wyżywienie (częściowo przygotowywane wspólnie przez uczestników),
 • opłaty portowe, w tym opłaty za prysznice i toalety,
 • opiekę doświadczonych wychowawców,
 • program Rejsu po Mazurach,
 • ubezpieczenie NNW.

Rejs po Mazurach 2020 jest projektem non – profit. Oznacza to, że 100 proc. Waszych wpłat pokrywa 100 proc. kosztów związanych z jego organizacją.

Zaliczkę za udział w Wyprawie w wysokości 800 zł należy wpłacić w ciągu 5 dni od otrzymania potwierdzenia rezerwacji.

Kwotę pozostałą należy wpłacić do 9 czerwca 2020.

 

Zapisy

Wypełnij formularz zgłoszeniowy na Wyprawę.

Osoby chętne do udziału w projekcie mogą zgłosić swój udział w następujący sposób:

Rodziców zapraszamy do wypełnienia Formularza zgłoszeniowego.

Liczba miejsc jest ograniczona.

W ciągu kilku roboczych po otrzymaniu zgłoszenia prześlemy do Was potwierdzenie rezerwacji miejsca.

Potwierdzeniem udziału w Wyprawie jest wpłata zaliczki na rachunek bankowy Stowarzyszenia Pracownia Aktywnego Działania „Półpiętro” w terminie 5 dni od otrzymania potwierdzenia rezerwacji miejsca. Po tym terminie rezerwacja wygasa, a na zwolnione miejsce zapraszane są osoby z listy rezerwowej.

Rezerwacja udziału w projekcie oznacza akceptację Regulaminu projektu Rejs po Mazurach  2020.

 

Kontakt

Błażej Puziak, tel. 606 897 518  e- mail: pracownia@polpietro.org

 

Dokumenty do pobrania

 1. Regulamin udziału w projekcie  Rejs po Mazurach 2020.
 2. Lista ekwipunku 2020 (wkrótce).
 3. Karta kwalifikacyjna uczestnika 2020 (wkrótce).
 4. Karta Informacja o dziecku 2020 (wkrótce).
 5. Oświadczenie dane osobowe 2020 (wkrótce).