Niedługo znowu wypłyniemy na Mazurskie Jeziora!

Przed nami kolejne lato pełne żeglowania, kąpieli, zabawy, odpoczynku i wspólnie spędzonego czasu. Odwiedzimy małe porty i przestanie. Poznamy mazurskie jeziora i lasy. Naszym domem staną się żaglówki, w których zamieszkamy wraz z innymi wyprawiowiczami. Zapowiada się pysznie.

Nie mogę się już doczekać.

Dla kogo?

Do udziału w Wyprawie zapraszamy młodzież w wieku 12 – 16 lat.

W obozie weźmie udział 18 – 24 osoby.

Wypełniając zgłoszenie online dołącza się do grona członków wspierających Stowarzyszenia.

Kiedy?

24.07 – 06.08.2022 (2 tygodnie) – BRAK MIEJSC

Przyjmujemy zapisy na listę rezerwową!

O obozie

Nasz rejs znów rozpoczniemy w małym porcie żeglarskim Piękna Góra, położonym nieopodal Giżycka. Zaokrętujemy się tam na 3 – 4 łódki wyczarterowane od firmy Spid Jacht. Załogi będą koedukacyjne. W każdej łódce na podwójnych kojach zamieszka 6 nastolatków. Miejsca do spania będzie przydzielał sternik, uwzględniając znajomości i przyjaźnie, najlepiej jak będzie umiał. Łódkę poprowadzi sternik – wychowawca posiadający doświadczenie w samodzielnym pływaniu po Mazurach i nie tylko oraz patent żeglarski.

Każdego dnia po śniadaniu i wyczyszczeniu pokładu ruszać będziemy w trasę wiodącą przez kolejne mazurskie jeziora korzystając z opalania, kąpieli, wspólnych rozmów i próbując swoich sił za sterem. Popołudniu dopłyniemy do jednego z portów, przystani, bądź jednej z samotnych kei. Od czasu do czasu staniemy też zupełnie poza portem, żeby doświadczyć odgłosów lasu, trzasku samotnego ogniska i umyć się w jeziorze. Pomysły na wieczory ustalimy wspólnie i będziemy je spędzać tak, jak razem będziemy mieli ochotę

Dajemy sobie prawo do pewnej elastyczności w dostosowaniu czasu pływania do warunków pogodowych i potrzeb grupy. Może być tak, że jedno dnia pływać będziemy do wieczora innego natomiast tylko kilka godzin lub w ogóle zostaniemy w porcie. Poznawanie portów, które odwiedzimy i historycznych miejsc na naszej trasie – też może być ciekawe.

W trakcie rejsu podzielimy się obowiązkami. Zadbać będziemy musieli o zakupy, czystość na pokładzie i posiłki. Podzielimy się więc na wachty, które każdego dnia będą wymieniać się obowiązkami.

Śniadania, obiady, kolacje oraz wszystkie przegryzki i przekąski przygotowywać będziemy na łódce korzystając z aneksu kuchennego. Skorzystamy z produktów zakupionych w okolicznych sklepach. Od czasu do czasu zjemy też pewnie obiad na lądzie.

Podczas postoju w porcie skorzystamy z jego zaplecza sanitarnego, żeby umyć się przed dalszą drogą. W zależności od miejsca postoju warunki mogą być oczywiście różne. Zdarzy nam się też pewnie mycie w jeziorze.

Rejs Mazury pod żaglami nie jest obozem żeglarskim. To znaczy, że poprzez udział w obozie uczestnicy nie mogą uzyskać  uprawnień żeglarskich. Nie jest to również obóz szkoleniowy. Zależy nam na tym, żeby uczestnicy przyjemnie spędzili czas żeglując, a przy okazji, zupełnie naturalnie i na spokojnie poznali tajniki tej sztuki. Każdy z nastolatków spróbuje pewnie nie raz podczas rejsu swoich sił w obsłudze łódki, ponieważ wspólnie będziemy wykonywać wszystkie prace potrzebne do żeglowania.

Uwaga! Ze względów bezpieczeństwa w rejsie mogą wziąć udział jedynie osoby potrafiące pływać.

Co jest dla nas ważne

Ważne są dla nas relacje, szacunek i zaufanie. To one stanowią to, co najcenniejsze podczas każdego wyjazdu – o wiele ważniejsze niż atrakcje i zaplanowane działania. Razem z dziećmi pracujemy nad tym, by wyprawowa grupa była miejscem bezpiecznym, gdzie można zarówno cieszyć się z sukcesów, jak i otrzymać od innych wsparcie. Nie unikamy sytuacji trudnych – wręcz przeciwnie – pokazujemy je, nazywamy i razem z dziećmi szukamy rozwiązań. Pokazujemy naturalne konsekwencje naszych działań, ale też pozwalamy je odczuć.

Ważna jest dla nas otwarta komunikacja i zachęcanie dzieci do mówienia o swoich potrzebach, emocjach i oczekiwaniach. Pozwalamy sobie odczuwać emocje i te radosne, ale też te trudne i smutne.

Podczas wyprawy zależy nam na tym żeby być razem tu i teraz z otaczającymi nas ludźmi. Stawiamy na bliskość natury, swobodę w zabawie, a czas wypełniają nam codzienne proste czynności i obowiązki, które są odpowiedzialnością nas wszystkich. Uczymy się dbać o siebie,  o swoje rzeczy, o najbliższe otoczenie i o innych członków grupy. Sami pakujemy swoje rzeczy, sprzątamy, szykujemy posiłki, sami ustalamy zasady i dbamy o ich przestrzeganie.Znaczną część aktywności będziemy ustalać wspólnie, korzystając z propozycji wszystkich członków grupy, a także odpowiadając na bieżące potrzeby. Jesteśmy otwarci na zmianę planów i sporą elastyczność w zależności od tego, co w danym momencie dla naszej grupy będzie najważniejsze. Czasami warto porzucić na chwilę wcześniejsze plany, żeby móc przeżyć coś jeszcze bardziej wartościowego. Stąd wcześniej zaplanowana trasa oraz aktywności mogą ulec zmianie w trakcie trwania obozu.

UWAGA! Na Wyprawę dzieci nie zabierają ze sobą telefonów komórkowych oraz innych elektronicznych gadżetów.

Zależy nam na tym, by maksymalnie dużo czasu spędzać razem na wspólnej zabawie i przeżywaniu różnych wrażeń. Z naszego doświadczenia wynika, że elektronika czasami w tym przeszkadza. Stąd decyzja o nie zabieraniu jej przez dzieci na obóz.

Na Wyprawę zabieramy ze sobą kieszonkowe w kwocie maksymalnie 100 zł.

UWAGA! Rejs po Mazurach to działanie o charakterze rozwojowym, ale nie terapeutycznym. Prosimy o rozważną ocenę sytuacji, jeśli dziecko obecnie przejawia zachowania, które mogą wymagać dodatkowej opieki związanej z indywidualną pracą terapeutyczną, wykraczającą poza kwalifikacje zespołu wychowawców kolonijnych. Występowanie takich zachowań jest przeciwwskazaniem do udziału w projekcie wypoczynku letniego. W przypadku wątpliwości zachęcamy do kontaktu, konsultacji w naszej Poradni online, w której prowadzimy również typowe działania skierowane na pomoc psychologiczną.

Spotkanie integracyjne

Spotkanie integracyjne dla uczestników odbędzie się 11 czerwca 2022 w Warszawie.

Rodziców zapraszamy na popołudniowe spotkanie informacyjne 22 czerwca 2022.

Opiekunowie

Wyprawowe jachty w Rejsie po Mazurach pokierują w tym roku: Martyna Korejwo, Błażej Puziak i Maciej Komar oraz inne osoby, które dołączą do naszego zespołu.

W naszej kadrze jest również kwatermistrz, który będzie wspierał nas w robieniu zakupów i innych organizacyjnych sprawach.

Opłaty

Opłata za udział w Rejsie po Mazurach wynosi: 3600 zł przelewem + 80 zł w gotówce (składka do kasy rejsowej).

W cenie:

 • udział w spotkaniu integracyjnym przed obozem,
 • wspólny przejazd i powrót pociągiem z Warszawy,
 • zakwaterowanie na kabinowej łodzi żaglowej,
 • wyżywienie (częściowo przygotowywane wspólnie przez uczestników),
 • opłaty portowe, w tym opłaty za prysznice i toalety,
 • opiekę doświadczonych wychowawców,
 • program Rejsu po Mazurach,
 • ubezpieczenie NNW.

Rejs po Mazurach 2022 jest działaniem non – profit. Oznacza to, że 100 proc. Waszych wpłat pokrywa 100 proc. kosztów związanych z jego organizacją.

Zaliczkę za udział w Rejsie po Mazurach, w kwocie 800, należy wpłacić ciągu 3 dni od otrzymania potwierdzenia rezerwacji.

Kwotę pozostałą należy wpłacić do 10 czerwca 2022

W przypadku konieczności odwołania obozu z powodu sytuacji epidemiologicznej i/lub decyzji władz państwowych zwrot opłaty będzie możliwy z potrąceniem 5% całości należności. Kwota ta pozwoli nam na minimalne zabezpieczenie zobowiązań oraz pokrycie kosztów administracyjnych. 

Zachęcamy do wykupienia ubezpieczenia od kosztów rezygnacji z udziału w wyjeździe. Szczegółowe informacje o ubezpieczeniu prześlemy w mailu z potwierdzeniem wpłaty zaliczki.

Zapisy

Osoby chętne do udziału w projekcie mogą zgłosić swój udział w za pomocą formularza online.

Liczba miejsc jest ograniczona.

W ciągu kilku roboczych po otrzymaniu zgłoszenia prześlemy do Was potwierdzenie rezerwacji miejsca.

Potwierdzeniem udziału w Wyprawie jest wpłata zaliczki na rachunek bankowy Stowarzyszenia Pracownia Aktywnego Działania „Półpiętro” w terminie 3 dni od otrzymania potwierdzenia rezerwacji miejsca. Po tym terminie rezerwacja wygasa, a na zwolnione miejsce zapraszane są osoby z listy rezerwowej.

Rezerwacja udziału w projekcie oznacza akceptację Regulaminu działania Rejs po Mazurach 2022.

Dokumenty

 1. Regulamin działania Rejs po Mazurach 2022
 2. Lista ekwipunku
 3. Karta kwalifikacyjna uczestnika
 4. Oświadczenie RODO
 5. Karta – Informacja o dziecku
 6. Oświadczenie covid19

Kontakt

Błażej Puziak, tel. 510 901 158  

Martyna Korejwo, tel. tel. 693 078 705

e- mail: pracownia@polpietro.org