Niedługo znowu wypłyniemy na Mazurskie Jeziora!

Przed nami kolejne lato pełne żeglowania, kąpieli, zabawy, odpoczynku i wspólnie spędzonego czasu. Odwiedzimy małe porty i przestanie. Poznamy mazurskie jeziora i lasy. Naszym domem staną się żaglówki, w których zamieszkamy wraz z innymi wyprawiowiczami. Zapowiada się pysznie.

Nie mogę się już doczekać.

Dla kogo?

Do udziału w Wyprawie zapraszamy młodzież w wieku 12 – 16 lat.

W obozie weźmie udział 18 – 24 osoby.

Wypełniając zgłoszenie online dołącza się do grona członków wspierających Stowarzyszenia Półpiętro.

Organizatorem obozu jest Stowarzyszenie Pracownia Aktywnego Działania “Półpiętro” oraz Fundacja Dobrych Relacji. Wyjazd dedykowany jest członkom Klubu Młodego Podróżnika.

Kiedy?

24.07 – 06.08.2022 (2 tygodnie)

O obozie

Nasz rejs znów rozpoczniemy w małym porcie żeglarskim Piękna Góra, położonym nieopodal Giżycka. Zaokrętujemy się tam na 3 – 4 łódki wyczarterowane od firmy Spid Jacht. Załogi będą koedukacyjne. W każdej łódce na podwójnych kojach zamieszka 6 nastolatków. Miejsca do spania będzie przydzielał sternik, uwzględniając znajomości i przyjaźnie, najlepiej jak będzie umiał. Łódkę poprowadzi sternik – wychowawca posiadający doświadczenie w samodzielnym pływaniu po Mazurach i nie tylko oraz patent żeglarski.

Każdego dnia po śniadaniu i wyczyszczeniu pokładu ruszać będziemy w trasę wiodącą przez kolejne mazurskie jeziora korzystając z opalania, kąpieli, wspólnych rozmów i próbując swoich sił za sterem. Popołudniu dopłyniemy do jednego z portów, przystani, bądź jednej z samotnych kei. Od czasu do czasu staniemy też zupełnie poza portem, żeby doświadczyć odgłosów lasu, trzasku samotnego ogniska i umyć się w jeziorze. Pomysły na wieczory ustalimy wspólnie i będziemy je spędzać tak, jak razem będziemy mieli ochotę

Dajemy sobie prawo do pewnej elastyczności w dostosowaniu czasu pływania do warunków pogodowych i potrzeb grupy. Może być tak, że jedno dnia pływać będziemy do wieczora innego natomiast tylko kilka godzin lub w ogóle zostaniemy w porcie. Poznawanie portów, które odwiedzimy i historycznych miejsc na naszej trasie – też może być ciekawe.

W trakcie rejsu podzielimy się obowiązkami. Zadbać będziemy musieli o zakupy, czystość na pokładzie i posiłki. Podzielimy się więc na wachty, które każdego dnia będą wymieniać się obowiązkami.

Śniadania, obiady, kolacje oraz wszystkie przegryzki i przekąski przygotowywać będziemy na łódce korzystając z aneksu kuchennego. Skorzystamy z produktów zakupionych w okolicznych sklepach. Od czasu do czasu zjemy też pewnie obiad na lądzie.

Podczas postoju w porcie skorzystamy z jego zaplecza sanitarnego, żeby umyć się przed dalszą drogą. W zależności od miejsca postoju warunki mogą być oczywiście różne. Zdarzy nam się też pewnie mycie w jeziorze.

Rejs Mazury pod żaglami nie jest obozem żeglarskim. To znaczy, że poprzez udział w obozie uczestnicy nie mogą uzyskać  uprawnień żeglarskich. Nie jest to również obóz szkoleniowy. Zależy nam na tym, żeby uczestnicy przyjemnie spędzili czas żeglując, a przy okazji, zupełnie naturalnie i na spokojnie poznali tajniki tej sztuki. Każdy z nastolatków spróbuje pewnie nie raz podczas rejsu swoich sił w obsłudze łódki, ponieważ wspólnie będziemy wykonywać wszystkie prace potrzebne do żeglowania.

Uwaga! Ze względów bezpieczeństwa w rejsie mogą wziąć udział jedynie osoby potrafiące pływać.

Co jest dla nas ważne

Ważne są dla nas relacje, szacunek i zaufanie. To one stanowią to, co najcenniejsze podczas każdego wyjazdu – o wiele ważniejsze niż atrakcje i zaplanowane działania. Razem z dziećmi pracujemy nad tym, by wyprawowa grupa była miejscem bezpiecznym, gdzie można zarówno cieszyć się z sukcesów, jak i otrzymać od innych wsparcie. Nie unikamy sytuacji trudnych – wręcz przeciwnie – pokazujemy je, nazywamy i razem z dziećmi szukamy rozwiązań. Pokazujemy naturalne konsekwencje naszych działań, ale też pozwalamy je odczuć.

Ważna jest dla nas otwarta komunikacja i zachęcanie dzieci do mówienia o swoich potrzebach, emocjach i oczekiwaniach. Pozwalamy sobie odczuwać emocje i te radosne, ale też te trudne i smutne.

Podczas wyprawy zależy nam na tym żeby być razem tu i teraz z otaczającymi nas ludźmi. Stawiamy na bliskość natury, swobodę w zabawie, a czas wypełniają nam codzienne proste czynności i obowiązki, które są odpowiedzialnością nas wszystkich. Uczymy się dbać o siebie,  o swoje rzeczy, o najbliższe otoczenie i o innych członków grupy. Sami pakujemy swoje rzeczy, sprzątamy, szykujemy posiłki, sami ustalamy zasady i dbamy o ich przestrzeganie.Znaczną część aktywności będziemy ustalać wspólnie, korzystając z propozycji wszystkich członków grupy, a także odpowiadając na bieżące potrzeby. Jesteśmy otwarci na zmianę planów i sporą elastyczność w zależności od tego, co w danym momencie dla naszej grupy będzie najważniejsze. Czasami warto porzucić na chwilę wcześniejsze plany, żeby móc przeżyć coś jeszcze bardziej wartościowego. Stąd wcześniej zaplanowana trasa oraz aktywności mogą ulec zmianie w trakcie trwania obozu.

UWAGA! Na Wyprawę dzieci nie zabierają ze sobą telefonów komórkowych oraz innych elektronicznych gadżetów.

Zależy nam na tym, by maksymalnie dużo czasu spędzać razem na wspólnej zabawie i przeżywaniu różnych wrażeń. Z naszego doświadczenia wynika, że elektronika czasami w tym przeszkadza. Stąd decyzja o nie zabieraniu jej przez dzieci na obóz.

Na Wyprawę zabieramy ze sobą kieszonkowe w kwocie maksymalnie 100 zł.

UWAGA! Rejs po Mazurach to działanie o charakterze rozwojowym, ale nie terapeutycznym. Prosimy o rozważną ocenę sytuacji, jeśli dziecko obecnie przejawia zachowania, które mogą wymagać dodatkowej opieki związanej z indywidualną pracą terapeutyczną, wykraczającą poza kwalifikacje zespołu wychowawców kolonijnych. Występowanie takich zachowań jest przeciwwskazaniem do udziału w projekcie wypoczynku letniego. W przypadku wątpliwości zachęcamy do kontaktu, konsultacji w naszej Poradni online, w której prowadzimy również typowe działania skierowane na pomoc psychologiczną.

Spotkanie integracyjne

Spotkanie integracyjne dla uczestników odbędzie się 11 czerwca 2022 w Warszawie.

Rodziców zapraszamy na popołudniowe spotkanie informacyjne 22 czerwca 2022.

Opiekunowie

Wyprawowe jachty w Rejsie po Mazurach pokierują w tym roku: Martyna Korejwo, Błażej Puziak i Maciej Komar oraz inne osoby, które dołączą do naszego zespołu.

W naszej kadrze jest również kwatermistrz, który będzie wspierał nas w robieniu zakupów i innych organizacyjnych sprawach.

Opłaty

Opłata za udział w Rejsie po Mazurach wynosi: 3600 zł przelewem + 80 zł w gotówce (składka do kasy rejsowej).

W cenie:

 • udział w spotkaniu integracyjnym przed obozem,
 • wspólny przejazd i powrót pociągiem z Warszawy,
 • zakwaterowanie na kabinowej łodzi żaglowej,
 • wyżywienie (częściowo przygotowywane wspólnie przez uczestników),
 • opłaty portowe, w tym opłaty za prysznice i toalety,
 • opiekę doświadczonych wychowawców,
 • program Rejsu po Mazurach,
 • ubezpieczenie NNW.

Rejs po Mazurach 2022 jest działaniem non – profit. Oznacza to, że 100 proc. Waszych wpłat pokrywa 100 proc. kosztów związanych z jego organizacją.

Zaliczkę za udział w Rejsie po Mazurach, w kwocie 800, należy wpłacić ciągu 3 dni od otrzymania potwierdzenia rezerwacji.

Kwotę pozostałą należy wpłacić do 10 czerwca 2022

W przypadku konieczności odwołania obozu z powodu sytuacji epidemiologicznej i/lub decyzji władz państwowych zwrot opłaty będzie możliwy z potrąceniem 5% całości należności. Kwota ta pozwoli nam na minimalne zabezpieczenie zobowiązań oraz pokrycie kosztów administracyjnych. 

Zachęcamy do wykupienia ubezpieczenia od kosztów rezygnacji z udziału w wyjeździe. Szczegółowe informacje o ubezpieczeniu prześlemy w mailu z potwierdzeniem wpłaty zaliczki.

Zapisy

Osoby chętne do udziału w projekcie mogą zgłosić swój udział w za pomocą formularza online.

Liczba miejsc jest ograniczona.

W ciągu kilku roboczych po otrzymaniu zgłoszenia prześlemy do Was potwierdzenie rezerwacji miejsca.

Potwierdzeniem udziału w Wyprawie jest wpłata zaliczki na rachunek bankowy Stowarzyszenia Pracownia Aktywnego Działania „Półpiętro” w terminie 3 dni od otrzymania potwierdzenia rezerwacji miejsca. Po tym terminie rezerwacja wygasa, a na zwolnione miejsce zapraszane są osoby z listy rezerwowej.

Rezerwacja udziału w projekcie oznacza akceptację Regulaminu działania Rejs po Mazurach 2022.

Dokumenty

 1. Regulamin działania Rejs po Mazurach 2022
 2. Lista ekwipunku
 3. Karta kwalifikacyjna uczestnika
 4. Oświadczenie RODO
 5. Karta – Informacja o dziecku
 6. Formularz Klub Młodego Podróżnika

Kontakt

Błażej Puziak, tel. 510 901 158  

Martyna Korejwo, tel. tel. 693 078 705

e- mail: pracownia@polpietro.org