Dwutygodniowy obóz stacjonarno – kajakowy

Ruszamy na Mazury!

Nastolatki wraz z dwójką dorosłych spędzą tydzień w agroturystyce nieopodal jeziora Bełdany. Jak zwykle będzie mnóstwo zabawy, gotowania, gier i tańców. Drugi tydzień spędzimy spływając kajakami rzeką Krytynią! To dwa tygodnie to czas do wspólnego zagospodarowania, współdecydowania i tworzenia razem planu na wakacyjne dni. Będziemy czerpać przyjemność z tego co daje wspólnota i spędzony w grupie czas.

Nie możemy się już doczekać!

Dla kogo?

Do udziału w obozie zapraszamy nastolatków w wieku 12 – 16 lat.

W obozie weźmie udział 12 – 16 osób.

Wypełniając zgłoszenie online dołącza się do grona członków wspierających Stowarzyszenia.

Kiedy?

Na Lato na Mazurach zapraszamy od 26 czerwca do 9 lipca 2022 roku.

Gdzie?

W pierwszym tygodniu nastolatki wraz z wychowawcami zamieszkają we wsi Wólka koło Rucianego – Nidy w Gospodarstwie Chmielewo.

W trakcie wyprawy kajakowej będziemy nocować na campingach znajdujących się na trasie spływu. Będziemy spać w 4 – osobowych namiotach.

O obozie

Podczas wyprawy będziemy spędzać wspólnie czas bez pośpiechu, odpoczywając i korzystając z otaczającej nas przyrody. To nastolatki razem z wychowawcami będą twórcami tego co się wydarzy. W ruch pójdzie wyobraźnia, wspólne planowanie, organizowanie i współdecydowanie.

Dni spędzimy odpoczywając, bawiąc się i snując wspólnie plany. Razem ustalimy co i kiedy dokładnie będziemy robić. Wierzymy, że to dzieci, wspólnie z wychowawcami,  najlepiej zaplanują swój czas. Ta formuła sprawdza się świetnie. Dlatego jej nie zmieniamy. Doceniamy wagę wspólnej, spontanicznej zabawy i tego co po prostu dzieje się między dziećmi, gdy żyją razem, są w różnym wieku, mają różne zainteresowania i potrzeby.

Po tygodniu spędzonym na wspólnych zabawach i poznawaniu się ruszymy na wyprawę kajakiem po rzece Krutyń, którą rozpoczniemy w okolicach miejscowości Krutyń. Wychowawcy którzy pojadą na obóz posiadają doświadczenie w wielodniowych spływach kajakowych.

Każdego dnia po śniadaniu i spakowaniu namiotów będziemy ruszać w trasę wiodącą przez lasy i pola, korzystając z opalania, kąpieli i wspólnych rozmów. Po południu dopłyniemy miejsca kempingowego. Czasem będziemy zatrzymywać się w bardziej dzikich miejscach żeby doświadczyć odgłosów lasu, trzasku samotnego ogniska i umyć się w rzece. Pomysły na wieczory ustalimy wspólnie i będziemy je spędzać tak, jak razem będziemy mieli ochotę

Dajemy sobie prawo do pewnej elastyczności w dostosowaniu czasu pływania do warunków pogodowych i potrzeb grupy. Może być tak, że jedno dnia pływać będziemy do wieczora innego natomiast tylko kilka godzin lub w ogóle zostaniemy na kempingu żeby spędzić czas w grupie i skorzystać z otaczającej nas przyrody. 

Posiłki oraz wszystkie przegryzki i przekąski przygotowywać będziemy wspólnie  Skorzystamy z produktów zakupionych w okolicznych sklepach.

Uwaga! Ze względów bezpieczeństwa w wyprawie mogą wziąć udział jedynie osoby potrafiące pływać.

1 wolne miejsce

Co jest dla nas ważne

Ważne są dla nas relacje, szacunek i zaufanie. To one stanowią to, co najcenniejsze podczas każdego wyjazdu – o wiele ważniejsze niż atrakcje i zaplanowane działania. Razem z dziećmi pracujemy nad tym, by wyprawowa grupa była miejscem bezpiecznym, gdzie można zarówno cieszyć się z sukcesów, jak i otrzymać od innych wsparcie. Nie unikamy sytuacji trudnych – wręcz przeciwnie – pokazujemy je, nazywamy i razem z dziećmi szukamy rozwiązań. Pokazujemy naturalne konsekwencje naszych działań, ale też pozwalamy je odczuć.

Ważna jest dla nas otwarta komunikacja i zachęcanie dzieci do mówienia o swoich potrzebach, emocjach i oczekiwaniach. Pozwalamy sobie odczuwać emocje i te radosne, ale też te trudne i smutne.

Podczas wyprawy zależy nam na tym żeby być razem tu i teraz z otaczającymi nas ludźmi. Stawiamy na bliskość natury, swobodę w zabawie, a czas wypełniają nam codzienne proste czynności i obowiązki, które są odpowiedzialnością nas wszystkich. Uczymy się dbać o siebie,  o swoje rzeczy, o najbliższe otoczenie i o innych członków grupy. Sami pakujemy swoje rzeczy, sprzątamy, szykujemy posiłki, sami ustalamy zasady i dbamy o ich przestrzeganie.Znaczną część aktywności będziemy ustalać wspólnie, korzystając z propozycji wszystkich członków grupy, a także odpowiadając na bieżące potrzeby.

Jesteśmy otwarci na zmianę planów i sporą elastyczność w zależności od tego, co w danym momencie dla naszej grupy będzie najważniejsze. Czasami warto porzucić na chwilę wcześniejsze plany, żeby móc przeżyć coś jeszcze bardziej wartościowego.

UWAGA! Na obóz nastolatki nie zabierają ze sobą telefonów komórkowych oraz innych elektronicznych gadżetów.

Na Wyprawę zabieramy ze sobą kieszonkowe w kwocie maksymalnie 100 zł.

Zależy nam na tym, by maksymalnie dużo czasu spędzać razem na wspólnej zabawie i przeżywaniu różnych wrażeń. Z naszego doświadczenia wynika, że elektronika czasami w tym przeszkadza. Stąd decyzja o nie zabieraniu jej przez dzieci na obóz.

UWAGA! Obóz “Lato na Mazurach”  to działanie o charakterze rozwojowym, ale nie terapeutycznym. Prosimy o rozważną ocenę sytuacji, jeśli dziecko obecnie przejawia zachowania, które mogą wymagać dodatkowej opieki związanej z indywidualną pracą terapeutyczną, wykraczającą poza kwalifikacje zespołu wychowawców kolonijnych. Występowanie takich zachowań jest przeciwwskazaniem do udziału w projekcie wypoczynku letniego. W przypadku wątpliwości zachęcamy do kontaktu, konsultacji w naszej poradni , w której prowadzimy również typowe działania skierowane na pomoc psychologiczną.

Spotkanie integracyjne

Nastolatków zapraszamy na spotkanie integracyjne przed wyjazdem w niedzielę 5 czerwca 2022 w Warszawie!

Rodziców zapraszamy na spotkanie informacyjne w środę 8 czerwca 2022.

Opiekunowie

Podczas obozu nastolatkami opiekować będzie się dwoje wychowawców.

Dla nas największą wartością są relacje oparte na wzajemnym szacunku i zaufaniu. Nasi wychowawcy pracują rozumiejąc, szanując i uwzględniając potrzeby dzieci i rodziców.

 Opłaty

Opłata za udział w obozie wynosi 3350 zł (przelewem) + 80 zł (w gotówce, składka do wspólnej kasy)

Opłata obejmuje

 • spotkanie integracyjne przed wyjazdem,
 • zakwaterowanie w Agroturystyce Chemielewo oraz na kempingach na trasie spływu,
 • wspólny przejazd i powrót pociągiem z Warszawy,
 • produkty, z których nastolatki będą przygotowywały wspólnie posiłki przy wsparciu wychowawców,
 • opiekę doświadczonych wychowawców,
 • spływ kajakowy oraz udział w innych zaplanowanych wydarzeniach,
 • opiekę ratownika w trakcie spływu kajakowego,
 • opłaty za toalety i prysznice na kempingach (za każdym razem gdy będą dostępne),
 • podstawowe leki,
 • ubezpieczenie NNW.

Obóz Lato na Mazurach 2022 jest projektem non – profit. Oznacza to, że 100 proc. Waszych wpłat pokrywa 100 proc. kosztów związanych z jego organizacją.

Zaliczkę za udział w Wyprawie w wysokości 800 zł należy wpłacić w ciągu 3 dni od otrzymania potwierdzenia rezerwacji. Po tym terminie rezerwacja wygasa, a na zwolnione miejsce zapraszane są osoby z listy rezerwowej.

Kwotę pozostałą do zapłaty należy wpłacić do 12 maja 2022.

W przypadku konieczności odwołania obozu z powodu sytuacji epidemiologicznej i/lub decyzji władz państwowych zwrot opłaty będzie możliwy z potrąceniem 5% całości należności. Kwota ta pozwoli nam na minimalne zabezpieczenie zobowiązań oraz pokrycie kosztów administracyjnych. 

Zachęcamy do wykupienia ubezpieczenia od kosztów rezygnacji z udziału w wyjeździe. Szczegółowe informacje o ubezpieczeniu prześlemy w mailu z potwierdzeniem wpłaty zaliczki.

Zapisy

Rodziców zapraszamy do wypełnienia Formularza zgłoszeniowego online.

Liczba miejsc jest ograniczona.

W ciągu kilku roboczych po otrzymaniu zgłoszenia prześlemy do Was potwierdzenie rezerwacji miejsca.

Rezerwacja udziału w projekcie oznacza akceptację Regulaminu działania Lato na Mazurach 2022.

Dokumenty

 1. Regulamin działania Lato na Mazurach 2022
 2. Karta kwalifikacyjna uczestnika
 3. Lista ekwipunku.
 4. Karta – informacja o dziecku
 5. Oświadczenie RODO

Kontakt

Martyna Korejwo, tel. 539 657 771

Błażej Puziak, tel. 510 901 158

e- mail: pracownia@polpietro.org