Śpiewanie terapeutyczne w grupie

25 września 2018

Spotkania prowadzone są przez terapeutki, które dużo śpiewają z ludźmi, choć nie są wykształconymi śpiewaczkami, ani muzykoterapeutkami. Skierowane są do osób, które chcą i lubią śpiewać, ale również dla tych, którzy mają w śpiewie różnego rodzaju blokady, wstyd, lub wątpliwości, a jednocześnie może jeszcze o tym nie rozmawiali/ły, albo nie wiedzą, co z tym zrobić. Będziemy pracować nad tym, co jest dla nas ważne w śpiewaniu – co trudne, co przyjemne, co dzieje się wtedy nie tylko w gardle, ale przede wszystkim w ciele, w głowie, w w sercu, w emocjach. Wierzymy, że śpiew jest jednym z bardzo ważnych narzędzi w komunikacji z innymi ludźmi oraz sposobem na wyrażanie siebie

Zapraszamy wszystkich, którzy chcą rozwijać swoją świadomość, swoje śpiewanie i bycie w śpiewie. Wspólnie będziemy poszukiwać odpowiedzi na pytania dotyczące naszego śpiewu, pracować z ciałem i głosem, oddychać, wzdychać, rozmawiać, śpiewać, powiększać samoświadomość.

Zaproszenie zakłada 3-godzinne spotkania głównie w piątki, w godzinach od 18 do 21, począwszy od 12 października.

Szczegóły po zgłoszeniu- koniecznie drogą mailową:
karimbalistka@gmail.com

Grupa ma cel wsparciowy, rozwojowy. Grupa nie ma charakteru terapeutycznego.

Dzięki uczestnictwie w grupie:
• poćwiczysz otwieranie głosu,
• poszerzysz świadomość swojego ciała w śpiewie i emocjach z nim związanych,
• uporządkujesz swoją wiedzę o sobie w śpiewie, o tym dlaczego śpiewasz, co lubisz, a czego nie lubisz w śpiewaniu,
• poszerzysz swoją wiedzę o głosie,
• rozpoznasz swoje emocje podczas śpiewu,
• być może na zawsze pożegnasz swoje/ą traumy/ę związane/ą ze śpiewem,
• skorzystasz z doświadczeń innych osób, które zmagają się z podobnymi trudnościami,
• zaplanujesz, w jaki sposób głębiej zajmować się swoimi problemami.

Dlaczego?
„W śpiewa­niu to jest właśnie naj­przy­jem­niej­sze – śpiewać tyl­ko z inny­mi, nig­dy sa­memu” pisze Olga Tokarczuk. Podpisujemy się pod tym zdaniem! Śpiewanie uwalnia, otwiera, oczyszcza, jest jednym z narzędzi do bycia w relacjach, jest przedłużeniem mowy… Nic, tylko śpiewać! A przy okazji my obie śpiewamy często razem i jest to dla nas bardzo ważne doświadczenie- chcemy się nim dzielić.

Jak wyglądają zajęcia?
Każde zajęcia będą zaczynały się i kończyły opowiedzeniem o sobie i tym, z czym przychodzisz na spotkanie, co ma na celu skontaktowanie się ze sobą i ugruntowanie.
Podczas spotkań będziemy ćwiczyć oddech, wydobywanie dźwięków, ale też będziemy rozmawiali/ły, ale przede wszystkim śpiewali/ły Prowadzące zaproponują ćwiczenia, których celem jest uruchomienie przestrzeni do doświadczania grupowego śpiewu uczestników i uczestniczek. Podczas zajęć będzie też dużo okazji do wymiany i rozmowy z innymi osobami.

Organizacja:
Spotkania odbywać się będą w godz. 18-21, co tydzień, przede wszystkim w piątki, począwszy od 12.10

Zgłoszenia koniecznie drogą mailową:
karimbalistka@gmail.com

Konsultacje:
Przed rozpoczęciem cyklu odbędą się konsultacje indywidualne dla osób zainteresowanych udziałem w zajęciach. Udział w konsultacji jest warunkiem uczestnictwa w zajęciach.

Dzięki dofinansowaniu udział w zajęciach i konsultacjach indywidualnych jest bezpłatny.

Po zakończeniu cyklu spotkań istnieje możliwość pozostania w grupie odpłatnie.

Prowadzące:

Kasia Paterek – pracowniczka socjalna, trenerka, animatorka społeczna, aktywistka. Śpiewam, odkąd pamiętam, szczególnie lubię śpiewać w grupach. Zajmuję się muzyką tradycyjną i edukacją, prowadzę warsztaty rozwojowe dla grup dorosłych, młodzieżowych. Uwielbiam, kiedy ludzie przestają wstydzić się swojego śpiewu wśród innych. Bardzo lubię pracę z ludźmi na ich zasobach, przekuwaniu ich deficytów w zasoby i wspieraniu w poznawaniu swoich mocnych stron.

Monika Szeliga – jestem psychoterapeutką gestalt, trenerką rozwoju osobistego. Pasjonuję się pracą z ciałem, głosem i wyobraźnią. Śpiew towarzyszy mi od wielu lat, jest moim narzędziem do wyrażania siebie, do rozpoznawania i wyrażania emocji, przywracania równowagi w ciele i do spotkań z innymi. Śpiewanie w grupie nauczyło mnie współpracy, uważności, ale tez dodało mocy i odwagi. Na codzień, poza praca terapeutyczną, praktykuję i prowadzę Medytacje aktywne wg Osho – jest to holistyczna metoda pracy z ciałem emocjami i umysłem